matrac

V posteli trávime takmer tretinu nášho života, preto by sme nasledujúce skutočnosti nemali prehliadať. Ako mať zdravé bývanie? Treba si posvietiť na svoje matrace. 

Mnohí z nás strávia v posteli viac ako osem hodín denne. Okrem spánku v nich navyše sledujeme televíziu, pracujeme na svojom notebooku alebo sa len maznáme s milovaným človekom – to je len niekoľko príkladov, počas ktorých požívame posteľ. Táto súčasť spálne predstavuje nábytok, s ktorým naše telo prichádza do kontaktu asi najviac.

To je dôvod, prečo je veľmi dôležité zistiť, ako sú naše matrace nebezpečné pre naše zdravie. Zakaždým, keď ležíme v posteli, môžeme vystaviť svoje telo chemikáliám, alergénom, plesniam, baktériám a parazitom. A mnohí z nás ležia na matracoch, ktoré sú príliš tvrdé alebo príliš mäkké. Dôsledky však často nespájame s týmto miestom. A to je chyba. Veď na ňom trávime takmer tretinu nášho života.

Ako mať zdravé bývanie? Vsaďte na kvalitu matracov – tu sú dôvody

Baktérie a vírusy

Staré matrace môžu byť liahňou pre baktérie a plesne. Nedávna štúdia ukázala, že mnoho starých matracov obsahuje enterokoky, Staphylococcus, norovírusy, a dokonca aj na meticilín rezistentný Staphylococcus aureus (MRSA). Tieto baktérie môžu spôsobiť závažné infekcie u ľudí, z ktorých mnohé sú odolné voči antibiotikám! Všeobecné pravidlo – kúpiť nový matrac každých sedem rokov.

Prečítajte si aj: 7 obľúbených kombinácií potravín, ktoré sú škodlivé

Vši

Ďalším nepríjemným hosťom v posteli môžu byť vši. Ak si po prebudení všimnete štípance a červené škvrny, môžete mať v matraci vši.

Plesne

Ľudia, ktorí radi dýchajú čerstvý vzduch počas spánku, často nechávajú okná spálne pootvorené, a to aj v zimnom období. Ale to môže viesť k problémom. Studený vzduch sa totiž kondenzuje na spodnej strane matraca. Táto vlhkosť, v kombinácii s tmavým prostredí, je ideálnou živnou pôdou pre plesne. Spóry plesní môžu spôsobiť bolesti hlavy, kašeľ a astmatické záchvaty. Aby sa tomu zabránilo, musíte pravidelne otáčať matrac a zabezpečiť, aby zostal čo najsuchší. Ak objavíte plesne na matraci, je jediným riešením – kúpiť novú.

Penové matrace

Matrace z pamäťovej peny sú čoraz viac populárne. Pozor však, polyuretánová pena, ktorá umožňuje kopírovať tvar tela, býva plná chemikálií.  V mnohých krajinách nie sú výrobcovia dokonca povinní uvádzať zoznam všetkých použitých materiálov pre výrobu matracov. Jedným z nebezpečných materiálov je napríklad metilbenzin. Tento typ chemikálie predstavuje potenciálne riziko pre zdravie, ktoré väčšina spotrebiteľov nepozná. Môže spôsobiť vážne poškodenie nervového systému, čo vedie k závratom, bolestiam hlavy a dokonca aj k strate vedomia.

Chemikálie

Niektoré matrace sú vo výrobe vystavené pôsobeniu chemikálií, ako je napríklad formaldehyd. Táto chemická látka môže spôsobovať alergie. Dokonca existuje dôkaz, že môže byť potencionálnym činiteľom zvyšujúcim riziko vzniku rakoviny. Je známe, že formaldehyd spôsobuje čierny kašeľ a bolesť na hrudníku. Po čase tieto chemické látky môžu vytvárať nebezpečné splodiny a reagovať s inými chemickými látkami v matraci. Hoci väčšina zdravotníckych orgánov sa domnieva, že množstvo chemikálií používaných v bežných matracoch je prijateľné, ak chcete spať bezpečne, skúste investovať do organickej matrace.

Roztoče

Vedeli ste, že priemerná matrac obsahuje 100 000 až 1,5 milióna roztočov? Tieto malé zvieratká milujú vlhké, teplé prostredie a živia sa drobnými šupinkami kože, ktoré ľudia produkujú každý deň. Roztoče samy o sebe nie sú pre človeka nebezpečné. Niektorí ľudia sú však alergickí na ich výkaly. To môže byť obzvlášť nebezpečné pre astmatikov a môže to spôsobiť sťažené dýchanie.

Ploštice

Ploštice sú malé tvory, ktoré radi žijú v blízkosti ľudí a tiež nám dokážu znepríjemniť život. Ak máte týchto hostí v matraci, vedia sa vám odvďačiť a uhryznúť vás až 500krát za noc! Uhryznutie môže veľmi svrbieť a dokonca spôsobiť ekzém. Ak sa ich chcete zbaviť, skúste postriekať matrac zriedeným alkoholom.

Reklama na magazín Vintage District