mama-a-dieta

Každá mamička si želá vytvoriť pre svojich najmenších harmonický domov.  Ak sa pýtate, ako mať šťastné dieťa, existujú pravidlá, ktoré v hĺbke duše pozná každá z nás a platia pre všetkých. Aké?

Aj keď každý jedinec je výnimočný a ťažko sa dá nájsť presný recept na dokonalú výchovu, predsa existuje zopár “pravidiel”, ktoré rodine dopomôžu k väčšej dôvere a pochopeniu. Ak hľadáte odpoveď na otázku, ako mať šťastné dieťa, čítajte ďalej.

Venujte dieťaťu dostatok pozornosti

Väčšinou všetky konflikty, ktoré vzniknú medzi nami a našim dieťaťom vyplývajú z nedostatku pozornosti. Je to vlastne večný boj o pozornosť. Prejavením záujmu o život, starosti i radosti dieťaťa mu preukazujete úctu. Pri dospievajúcich deťoch sa môže zdať, že práve záujem v nich vyvoláva podráždenie a nespokojnosť, tu si však treba položiť otázku, o aké konkrétne sféry života sa zaujímate. Niektoré otázky, (najmä týkajúce sa prehnanej rodičovskej starostlivosti) považuje dieťa v puberte za zbytočné a ponižujúce. Dospievajúci človek v tomto období hľadá odpovede na úplné iné otázky. Chce sa zariadiť do spoločnosti a túži poznať svoje miesto v živote.

Buďte príkladom

Napodobňovanie je najbežnejší spôsob učenia, vďaka ktorému sa učíme novým veciam, a ktorý využívame už od ranného veku. Využite ho j vy pri usmerňovaní vašich detí a buďte im príkladom. A to nielen v domácich prácach, ale najmä v otázkach medziľudských vzťahov i komunikácie.

Prečítajte si aj: Ovplyvňujú príspevky na sociálnych sieťach váš vzťah? 

Snažte sa ich pochopiť

Najčastejšie naši najbližší nám bývajú často najďalej. Naše ratolesti milujeme mnohokrát bez úplného pochopenia. Neodsudzujme ich však za ich odlišnosť a nepovažujme detské problémy za smiešne. Pre deti sú podstatné a dôležité. Ak chcete mať s vašim potomkom dôverný vzťah, buďte empatická.

Buďte pozitívna a berte to s humorom

Pozitívne myslenie naozaj funguje a humor je mocný liek, s pomocou ktorého sa dá prekonať i ten najzávažnejší problém. Smiech navyše pôsobí upokojujúco a uvoľňuje napätie. Nestrácajte preto zmysel pre humor ani v zložitých situáciách a vyplavte negatívne emócie vtipom.

Oceňte a pochváľte vaše dieťa

Väčšina z nás usmerňuje svoje dieťa ustavičným kritizovaním. Často má takýto spôsob skôr opačný efekt. Dieťa prežíva napätie. Je mnohokrát zbytočne vystresované alebo sa voči kritike stáva apatické a len z princípu neposlúchne. Pokiaľ sa výčitky objavujú iba v zdravej a primeranej miere a v rodine nechýba pochvala, dieťa sa samo bude snažiť uspokojiť vás. Keď je však vystavené neustálej kritike, s najväčšou pravdepodobnosťou rezignuje.

Každá z nás v hĺbke duše pozná tieto rady, no pod návalom každodenných povinností často na ne zabúdame. Preto dajme pocítiť našim deťom ich výnimočnosť.

Reklama na magazín Vintage District