rodina_640x480

„Čo to dieťa vôbec chce?“ To je veta, ktorú si kladiete, keď vaše dieťa plače alebo sa hádže o zem, a vy neviete prísť na to prečo. Výchovu dieťaťa, by ste mohli prirovnať k jadrovej fyzike, minimálne s náročnosťou sú na rovnakej úrovni. Nie je to ľahká úloha, a hlavne by nemala byť podceňovaná. Veď túžbou každého jedného rodiča je vychovanie šťastného a spokojného dieťaťa, ktoré bude mať potenciál na úspešný život. Možnosti výchovy sú rôzne a je ich veľa, avšak na každé dieťa platí úplne niečo iné. Tu je zopár tipov, ktoré by mohli pomôcť.

Rodičia sú základ

Je dôležité si uvedomiť, že keď je spokojný rodič, tak bude aj dieťa. Dieťa vníma od začiatku. Vo vašom brušku počúva zvuky alebo váš hlas, vníma, ako sa cítite, ale aj aké máte prejavy správania. Podľa psychológov by si mal každý rodič dať dve hodiny pauzu denne od dieťaťa. Samozrejme, je im jasné, že je to nereálne, a preto to skresali na tridsať minút. Polhodina bez dieťaťa vystačí na zrelaxovanie a nadobudnutie nových síl. Ak dieťa vycíti pohodu z vašej strany, nemá dôvod byť nervózne. V podstate v mnohých prípadoch deti predstavujú zrkadlo svojich rodičov.

Počúvajte, čo hovorí

Je to jeden z hlavných budičov sebavedomia u detí. Dieťa musí mať pocit, že každý jeho názor je dôležitý. Ukážte mu, že ste stále pri ňom, že mu rozumiete a že vás to zaujíma. Odpovedzte mu na každú otázku, aby sa nebál pýtať sa na veci, ktoré ho zaujímajú. Avšak, pri odpovediach nepoužívajte sarkazmus, nerobte si z neho srandu a netvárte sa povýšenecky. Na otázky sa naopak snažte odpovedať so záujmom a pozitívne. Nezabudnite oceniť to, že svoj názor prejavil a povedal ho na hlas. Staňte sa najlepšími kamarátmi, ktorí sa dokážu rozprávať celé hodiny. Uvidí vo vás oporu, ku ktorej príde s každým problémom. Veď po vyriešení každého problému, sa cítime šťastnejší.

Podporujte a rozvíjajte jeho talent a zručnosti

Každý človek má na niečo nadanie. Ak rozvíjate a podporujete talent vášho dieťaťa, tak ho tým aj učíte sebadôvery a sebauvedomenia. K podpore a rozvíjaniu zručností patrí aj obdiv a uznanie. Určite to poznáte, keď vás niekto pochváli za vašu prácu, a vás to poteší a nadchne pracovať ďalej, dokonca niekedy aj podporí k zlepšovaniu sa. Tak to platí aj u detí, avšak dvojnásobne. Veľmi dôležitou súčasťou rozvíjania sa dieťaťa je jeho sústredenosť a všímavosť. Na podporu týchto dvoch vlastností sú dobré stolové hry, skladania puzzle alebo kreslenie. Je dôležité, aj keď len krátky čas, venovať 100 % pozornosti vášmu dieťaťu.

Skúste ho pri prechádzkach navnadiť, aby si všímal farby áut, rastliny alebo rôzne nápisy. Hlavné je, aby sa naučil venovať všetku svoju pozornosť činnosti, ktorú vykonáva. Je potrebné dohliadnuť na to, aby ho žiadne iné vplyvy nevyrušovali. Kreativita, tímová práca alebo komunikácia sú ďalšie dôležité zručnosti, ktoré by si mal osvojiť v rannom veku, pretože ich bude celý život používať. Ide o takzvané mäkké zručnosti, ku ktorým patrí aj riešenie konfliktov, predvídavosť, samostatnosť, asertivita a odolnosť voči stresu.

Vianočná súťaž
Zdroj foto: https://www.bepanthen.sk/

Veďte k empatickému správaniu

Ako už bolo spomenuté, deti sú odrazom rodičov. Mali by ste byť k svojmu dieťaťu empatickí, a tak isto aj k okoliu. Je dôležité, aby videli ako empatické správanie vyzerá a preniesli ho na svoje správanie. Ukážte mu, čo znamená tolerancia a súcit. Od malička je dôležité deti viesť k tomu, že každý je iný, a že rozmanitosť ľudí a okolia je krásna. Súcit nás učí postarať sa aj o iných a nielen o seba. Pýtajte sa vašich detí ako sa cítia, čo ich cez deň potešilo a na druhej strane, čo ich možno sklamalo.

Stojte si za svojim!

Tento bod je veľmi dôležitý hlavne pre rodičov. A to v takom kontexte, že ak nejakú aktivitu alebo vec vášmu dieťaťu zakážete, nemal by ju zopakovať znova. Je potrebné určiť si hranice, za ktoré nemôže prejsť. Je dobré aj to, že samotné dieťa má v tom poriadok a vie, že keď je niečo zakázané, tak je to naozaj zakázané. Názory oboch rodičov musia byť rovnaké a musia sa zhodovať. Rodičia by mali spolu komunikovať, aby nenastala situácia, kedy dieťaťu jeden rodič niečo zakáže, ale druhý povolí. Asi tušíte, aký dopad to má na autoritu jedného z rodičov.

Čisté dieťa je šťastné dieťa

Sami dobre viete, ako vás vie znervózniť, ak máte špinavé ruky a nemáte si ich do čoho utrieť. Podobne to majú aj deti. Radi sa chytajú všetkého, chcú spoznávať nové veci, avšak ak sa pri tom zašpinia, vedia urobiť poriadny rozruch. Výnimkou nie je ani plná plienka, ktorá je hlavnou príčinou zaparenín. Zapareniny sa u bábätiek vyskytujú predovšetkým v oblasti zadočka, pretože jemná pokožka malého dieťaťa sa pri kontakte s prirodzenými, ale dráždivými chemickými látkami v moči a stolici narúša a stáva sa podráždenou. Je dôležité pravidelné menenie plienok a využívanie krémov na regeneráciu pokožky bábätka. Pri starostlivosti o detskú pokožku odborníci neodporúčajú každodenné kúpanie s výnimkou umývania v oblastí plienok, pretože môže viesť k narušeniu ochrannej vrstvy pokožky.

Ľúbiť, Ľúbiť a ešte raz ĽÚBIŤ

Jeden z najdôležitejších bodov je prejavovanie lásky vždy a všade. Často svojmu dieťaťu opakujte, ako veľmi ho ľúbite. Ak vás príde objať, ukončite všetku prácu, ktorú ste vykonávali a objímte ho. Zapamätajte si, že síce objatie trvá niekoľko sekúnd, ale dieťa si to zapamätá navždy. Je dokázané, že už v malom veku dieťaťa, dotyky pozitívne ovplyvňujú vývoj mozgu. Bozk, objatie a jednoduchá veta „ľúbim ťa“, vedia zmeniť všetko. Vedia upokojiť nervózne dieťa, naučiť ho prejavovať lásku a vytvárať silné puto medzi vami a vašim dieťaťom.

Najdôležitejšie však je : Keď je spokojný rodič, tak je aj spokojné dieťa!

Pre pokojne sviatky s rodinou

Spokojnosť detí aj rodičov ovplyvňuje aj pohoda ich pokožky. Ak je pokožka podráždená, vytvoria sa červené fliačiky alebo sa objavia zapareniny, čím sa dostanete do veľmi nepríjemnej situácie, ktorú treba urgentne vyriešiť. Užite si pokojné sviatky s kozmetickým výrobkom Bepanthen Baby. Ide o krém, ktorý neobsahuje žiadne parfumy ani konzervačné látky a vďaka svojej mastnej konzistencií necháva vašu pokožku dýchať. Obsahuje provitamín B, ktorý napomáha regenerovať, hydratovať pokožku a prispieva k obnove prirodzenej kožnej bariéry. Je veľkým bojovníkom pri podráždení kože, zapareninách alebo pri citlivej pokožke. Tento krém je vhodný na dlhodobé používanie a okrem toho, že chráni vaše dieťa, ho môže používať celá vaša rodina. Značka Bepanthen prišla s vianočným balením, ktoré poteší každé jedno dieťa. Vianočné balenie okrem dvoch Bepanthen Baby krémov obsahuje aj plyšového Uspávačika a malú deku. Viac informácií o Vianočnom balení  Bepanthen Baby nájdete na stránke www.bepanthen.sk

POZOR VIANOČNÁ SÚŤAŽ!!! 2 z vás majú šancu vyhrať vianočné balenie Bepanthen Baby

Súťažná otázka :

Ako sa volá plyšové zvieratko vo vianočnom balení Bepanthen Baby?
1. Mojkáčik
2. Hrajko
3. Uspávačik

Do súťaže sa môžete zapojiť na našom Facebooku a Instagrame.

Reklama na magazín Vintage District