Prelom rokov býva často obdobím sľubov, ktoré dávame sami sebe, rovnako ako nových nádejí na zmenu. Častou realitou však je, že do dvoch týždňov sme opäť tam, kde sme boli. Dá sa vôbec motivácia udržať počas celého roka? Tu je 5 tipov, ako si stanoviť realistické ciele a udržať si motiváciu po celý rok.
Začiatok nového roka znamená, že, je ideálny čas obrátiť list a urobiť vo svojom živote zmeny k lepšiemu. Podľa prieskumu Expat Insider sa pri novoročných predsavzatiach často zameriavame predovšetkým na zdravý životný štýl. Na druhej strane, štúdie uskutočnené výskumníkmi zo Štokholmskej univerzity ukazujú, že ciele často súvisia aj s naším blahobytom. Asi 33 % opýtaných si zvolilo predsavzatie zvýšiť svoju fyzickú aktivitu, 20 % sa zameralo na chudnutie, 13 % sa zameralo na zmenu stravovacích návykov a 9 % si ambiciózne zvolilo za cieľ osobný rozvoj.
Ukazuje sa však, že je veľmi ťažké naše predsavzatia dodržať – naše odhodlanie často vydrží zhruba mesiac a pol, teda do polovice februára. Podľa štokholmských výskumov až 30 % a podľa Expat Insider dokonca až 80 % opýtaných v tomto čase zvyčajne poruší svoje predsavzatia.
Prečítajte si aj: Ako komunikovať s mužmi? Tu sú 3 úspešné pravidlá
Dávať si predsavzatia je jednoduché. No to žiaľ platí aj pre ich porušovanie. Vytváranie nových návykov si vyžaduje čas a energiu. Keď si dávame predsavzatia, často nechceme vynakladať námahu na ich dodržiavanie. Preto často začneme pomaly hľadať výhovorky. Potom sa nám zdá, že sme už zlyhali, čo negatívne ovplyvňuje našu sebaúctu a motiváciu a sťažuje dodržanie predsavzatia.
Vytvorenie nového návyku trvá približne tri mesiace. Proces motivácie pozostáva zo 4 etáp: iniciácia, stanovenie cieľa, udržiavanie a dokončenie, pričom každá z nich má svoj zmysel a žiadna nesmie chýbať. Zvyčajne si odpúšťame vo fáze udržiavania, keď vieme, že sme uspeli vo vytrvalosti, čo môže ľahko zvádzať k dojmu, že si môžeme dovoliť urobiť menšie odchýlky.
Ak je vaším cieľom udržať si postavu v kondícii, zmeniť stravovacie návyky alebo zamerať sa na sebarozvoj a premýšľate, ako sa držať svojich predsavzatí, tu je 5 jednoduchých spôsobov, ako ich dosiahnuť a byť tento rok aktívnejší a spokojnejší.
1. Zadajte si konkrétny, no realistický cieľ
Namiesto všeobecného vyhlásenia: „Schudnem,“ je lepšie stanoviť si cieľ – „Schudnem 5 kíl cvičením v posilňovni 3-krát týždenne,“ alebo namiesto: “Chcem zlepšiť fyzickú aktivitu” – “Každý deň urobím 10 000 krokov.” Konkrétne špecifikácie toho, čo presne chceme a aké aktivity nás priblížia k cieľu, zvyšujú šancu na jeho dosiahnutie.
2. Uistite sa, že je predsavzatie v súlade s vašimi hodnotami
Podľa psychológov urobíme pre dosiahnutie cieľa, ktorý má pre nás hlbšie zakorenený význam – v porovnaní s niečím, čo je povrchné. Výborným príkladom je jedno z najčastejších predsavzatí – začať navštevovať posilňovňu. Ak je vašou motiváciou k cvičeniu fakt, že sa chcete cítiť silnejšie a sebavedomejšie, pravdepodobnosť, že cieľ dosiahnete, je oveľa vyššia – v porovnaní so situáciou, kedy by ste do fitka začali chodiť len preto, aby ste na sociálnych sieťach vyzerali lepšie.
3. Správne zvoľte svoj zámer
Princíp „x“ a „y“ môže byť účinný pre ľudí, ktorí si chcú prehĺbiť svoje vedomosti, prečítať si viac kníh, počúvať hodnotné podcasty alebo sa zúčastniť webinárov. Ide o veľmi efektívnu metódu – výskum nemeckého profesora psychológie Petra Gollwitzera ukazuje, že zvyšuje šancu na vykonanie danej akcie o 200 až 300 %. Pre úspech stačí len správne sformulovať svoj zámer. Ak nastane situácia „x“, urobím „y“: napríklad „hneď ako prídem domov, začnem čítať novú knihu“. Táto technika nám umožňuje naprogramovať sa, aby sme konali, pretože presne špecifikujeme, čo, kedy a ako budeme vykonávať.
4. Vizualizujte celý proces
Predstavte si celý proces a jeho konkrétne kroky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť váš cieľ. Nesústreďte sa len na pozitívny výsledok, pretože to najčastejšie odvedie vašu pozornosť od jednotlivých krokov. Stanovte si komplexný plán, ktorý zahŕňa aj scenáre nepredvídaných udalostí, pre prípad, že by sa niečo pokazilo. Vizualizácia toho, čo môžete urobiť, keď prídu slabosti, vám pomôže vysporiadať sa s negatívnymi myšlienkami. Ak ich prekonáte, budete sa cítiť spokojnejšie a šťastnejšie.
5. Zhodnoťte svoj progres
Keďže dôležité je aj sledovanie progresu, neustále vznikajú nové nástroje, ktoré môžu pomôcť dosiahnuť naše ciele a vášne. Pomocná ruka moderných technológií môže byť veľmi motivujúca, pretože uvedomenie si malých úspechov poskytuje pozitívne emócie a povzbudzuje k ďalšej činnosti. Preto sa oplatí zaobstarať si pomocníkov, ktorí vám pomôžu monitorovať vaše čiastkové úspechy. Bez ohľadu na to, aký osobný cieľ si stanovíte, šikovné technológie pri jeho dosahovaní vedia značne posunúť vpred.