oci

Vedeli ste, že existuje 5 jednoduchých cvikov, ktoré vám môžu pomôcť, aby ste lepšie videli? Tieto cvičenia sú nenáročné a môžete ich robiť prakticky kdekoľvek. Vyskúšajte.

Za posledných 10 – 15 rokov sa výrazne zvýšil počet ľudí, ktorí nosia okuliare alebo kontaktné šošovky.  Pravdepodobne za to môže zvýšené používanie počítača doma aj v práci a častejšie sledovanie televízie. Pociťujete na sebe, že rovnako strácate zrak? Pomôcť môže týchto 5 jednoduchých cvikov, ktoré sú nenáročné a dajú sa robiť prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.

Prečo cvičenie môže pomôcť zlepšiť zrak

Naše oči potrebujú pravidelné cvičenie, aby sme ich udržali zdravé, rovnako ako každý iný sval v tele.  Ak na to zabúdame,  časom si zvyknú a my v budúcnosti potrebujeme okuliare alebo kontaktné šošovky. Nemusí to tak vôbec byť, ak náš zrak pravidelne precvičujeme.

Taktiež, ak začneme nosiť okuliare alebo kontaktné šošovky, náš zrak sa bude časom len zhoršovať, namiesto toho, aby sa zlepšoval. Naše oči si totiž zvyknú na nové šošovky a potrebujú ešte silnejšie dioptrie, aby správne fungovali.

5 cvičení na posilnenie očných svalov a zlepšenie zraku

Žmurkanie

Žmurkanie je často prehliadaný, no zároveň jednoduchý spôsob, ako udržať oči svieže a dlhšie sústredné. Používatelia počítačov a televízni diváci majú tendenciu žmurkať menej , najmä keď sa na niečo sústredia. Skúsme to teraz ako jednoduché cvičenie. Nasledujúce dve minúty žmurkajme každé 3 – 4 sekundy.

Kedykoľvek žmurkneme, prejdeme do krátkeho obdobia tmy, čo pomáha udržiavať oči čerstvé a vybíja predchádzajúce informácie pripravené na nové informácie. Pomáha to tiež znížiť únavu očí.

Prečítajte si aj: Urobte si poriadok nielen v byte, ale i v duši

Žmurkanie cez zavreté oči

Toto cvičenie pomáha zmierniť stres a uvoľní naše oči. Tu je postup, ako na to.

1. Pred začatím sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnime.

2. Urobme si pohodlie pri predklone na stole alebo s lakťami položenými na kolenách. Zatvorme oči.

3. Položíme si dve ruky na oči tak, aby stred dlane zakrýval oči, prsty si položíme na čelo a pätu ruky na lícnu kosť. Potom sa uistíme, že môžeme voľne žmurkať a na oči nevyvíjame príliš veľký tlak. Niekoľkokrát za sebou žmurkneme.

Kreslenie ležatej osmičky

Pri tomto cvičení si takisto precvičíme očné svaly a zvýšime ich pružnosť.  Urobíme ho tak, že si asi tri metre pred nami predstavíme obrovskú ležatú osmičku. Potom očami pomaly osmičku obkreslujeme niekoľko minút jedným smerom a potom niekoľko minút opačným.

Zaostrovanie na blízko a na diaľku

Aj toto cvičenie je účinné a jeho výhodou je navyše fakt, že sa dá robiť takmer kdekoľvek a kedykoľvek.

  • Posadíme sa do pohodlnej polohy alebo sa postavíme, cvičenie bude trvať iba 2-3 minúty.
  • Vystrieme ruku pred seba a zdvihneme palec. Sústredene sa naň pozeráme.
  • Potom sa zameriame na nejaký predmet vzdialený aspoň 3 – 5 metrov pred nami.
  • Pri každom hlbokom nádychu “prepnime” medzi zameraním na palec a vzdialený predmet pred nami.

Približovanie

Posadíme sa do pohodlnej polohy.
Natiahneme ruku s palcom podobne ako stopár.
Sústredíme sa na palec na konci vystretej ruky.
Teraz priblížime palec k sebe a neustále naň sústredene pozeráme, kým ho nebudeme mať asi 10 centimetrov pred našou tvárou.
Potom opäť pomaly ruku s palcom vystierame a palec stále sledujeme očami, kým nebude celkom vystretá.
Cvičenie opakujeme niekoľko minút počas dňa.

Reklama na magazín Vintage District