stuhnutý krk

Určite ste sa s tým mnohí z vás stretli. Nepríjemná bolesť  šije spôsobená najmä nesprávnou polohou hlavy počas noci či príliš vysokým vankúšom. Ako liečiť stuhnutý krk? 

Stuhnutý krk je zvyčajne z dôvodu nesprávnej polohy hlavy počas spánku, alebo máme príliš vysoký vankúš a podobne. Stuhnutosť šije pociťujeme ako bolesť krčnej chrbtice, ktorá sa objaví najmä ráno, keď vstaneme z postele.  Často nemôžeme otočiť hlavou.

Ako liečiť stuhnutý krk

Existujú 3 účinné spôsoby, po ktorých sa nám uľaví. Tu sú:

(1) Na postihnutú oblasť priložme horúci uterák. Ak je to možné, urobme to viackrát za deň. Alebo si dajme teplú sprchu či kúpeľ. Svaly sa nám tak uvoľnia a stuhnutosť v krku rýchlejšie pominie. 

(2) Na stuhnutý krk je dobrá i masáž miest, v ktorých pociťujeme bolesť.

(3) Cvičenie

Ako urobiť masáž?

Najideálnejšie je, ak nám má kto stuhnutý krk rozmasírovať. Ak nie, môžeme to zvládnuť aj sami. Budeme na to potrebovať štyri prsty. Začíname v dolnej časti krku a pomaly prejdeme nahor k hlave. Potom ruky vymeníme a masáž opakujeme.

Masáž môžeme urobiť aj pomocou uteráka, ktorý si prevesíme cez krk. Chytíme konce a šúchame sem a tam.

Prečítajte si aj: Detská imunita, 5 dôležitých zásad, ako ju posilniť

Cvičenie na stuhnutý krk

Na stuhnutý krk pomôže nasledujúce cvičenie. Jemne otáčame hlavou pomaly zo strany na stranu tak, aby brada smerovala nadol. Pri cvičení buďme opatrní a cvičíme čo najpomalšie. Ak cítime veľkú bolesť, radšej prestaňme.

Ako predísť stuhnutému krku

Počas noci si dávame pozor, aby sme nemali hlavu príliš vysoko oproti zvyšku tela. Venujeme tiež pozornosť správnemu držaniu tela počas noci. najlepšia poloha na spanie na chrbte. Ak ležíme na boku, mali by sme mať hlavu zarovno s chrbticou. Ani vyššie ani nižšie.

Vyhýbame sa tiež klimatizovaným miestnostiam a pôsobeniu chladu – pokojne si krk obviažeme šatkou či šálom, aby sa problém nezhoršil.

 

Reklama na magazín Vintage District