sk_1360x790

Nenechajme sa popliesť, besnota nie je exotická choroba. Európa je stále v ohrození, pretože môžu byť infikované divožijúce zvieratá. V skutočnosti sa jedná o jednu z najhroznejších zoonóz na svete. Besnota každý rok zabije takmer 60 000 ľudí a z toho až 40% detí mladších ako 15 rokov. Najviac obetí pritom pochádza z dedinských oblastí Afriky a Ázie, kde je veľmi zlá dostupnosť očkovaní. Aj preto sa svetová organizácia United Against Rabies (Spoločne proti besnote) s podporu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zaviazala eliminovať besnotu do roku 2030.  

 Prečo si pripomíname Svetový deň besnoty?

Aj v roku 2022 sa besnota stále šíri. Každoročne je zodpovedná za smrť skoro 60 000 ľudí – a takmer polovicu týchto obetí tvoria deti.

Besnota je vážnym problémom v Afrike a Ázií, máme však nedávne údaje o besnote tiež z Európy. V EU je nahlásených len veľmi málo prípadov besnoty u ľudí, väčšina štátov je však stále v nebezpečenstve, pretože môžu byť infikované divožijúce zvieratá. V Českej republike bola besnota diagnostikovaná u líšok a netopierov, najväčší výskyt bol nahlásený v roku 1984, kde išlo o 2232 prípadov.  Každopádne od roku 1989 nebol nahlásený žiadny prípad u ľudí a od roku 2005 sme uznaní oficiálne ako štát bez besnoty, aj vďaka projektu orálne očkovanie líšok.

O besnote sa však nesmie prestať hovoriť, pretože táto choroba je väčšinou fatálna, hneď, ako sa už objavia príznaky. V Európe sú stále nahlásené prípady napríklad z územia Poľska či Rumunska, veľký problém je stále besnota v Turecku, ale už aj na Ukrajine. Najväčšie problémy ale choroba spôsobuje  v chudobných častiach sveta (Afrika, Ázia), kde si nemôžu dovoliť preventívne očkovanie.

5 miliónov vakcín na pomoc

Besnote sa dá stopercentne predísť a pri správnom očkovacom programe by sa jej riziko malo nielen znížiť, ale nakoniec aj eliminovať. Kľúčom k úspechu je vysoká zaočkovanosť, ktorá by mala k  vyhubeniu choroby dosiahnuť – každý rok – aspoň 70 % populácie. Pokrytie je treba udržovať po dlhé roky na celom svete, aby sme besnotu definitívne porazili.

Mnohé organizácie a spoločnosti sa snažia riešiť tento problém a dosiahnuť úplnú elimináciu besnoty. Príkladom je MSD Animal Health, ktorá sa prostredníctvom programu Afya zaviazala k cieľu eliminácie besnoty do roku 2030 v rámci spolupráce s organizáciou United Against Rabies. Vďaka tomuto projektu sa im podarilo darovať viac ako 5 miliónov vakcín kľúčovým partnerom, ako sú Mission Rabies (Misia Besnoty) a Rabies Free Africa (Afrika bez besnoty), ktoré podávajú vakcínu psom prostredníctvom hromadných očkovacích kampaní v oblastiach sveta, kde je besnota stále nebezpečná.

Nie len psi, ale aj mačky

Očkovanie je k dispozícií od minulého storočia, besnota prenášaná psami predstavuje u ľudí približne 99 % prípadov. Preto majú miestne úrady prísne pokyny pre kontrolu besnoty psov.

Veľké riziko infekcie je u neočkovaných mačiek, ktoré môžu tráviť čas vonku. Dôrazne sa však odporúča očkovať aj domáce mačky. Počet nahlásených prípadov v USA u domácich mačiek prevýšil počet prípadov u psov, preto je zásadné chrániť i naše mačky. Očkovaním svojho zvieraťa chránime nielen jeho zdravie, ale tiež životy a zdravie ostatných zvierat a ľudí.

Čo môžeme urobiť my všetci?

Najskôr je dôležité nechať pravidelne očkovať vaše domáce zvieratká proti besnote a iným vírusovým ochoreniam. S niektorými vakcínami môžete tiež podporiť boj proti besnote v  oblastiach Afriky, Ázie a inde, kde je ich nedostatok. Opýtajte sa na to svojho veterinárneho lekára!

Reklama na magazín Vintage District