Bibi Hallová

Krásne, jedinečné, nabité úžasnou energiou a svojim nositeľkám dávajú punc originality. Presne také sú ručne vyrábané šperky STYLO JEWELLERY od šperkárky Bibiany Hallovej, ktorá ženy oblieka do šperkov už 19 rokov.  

Vypočujte si podcast s Bibianou Hallovou tu:

Zažili ste životnú premenu, keď ste objavili krásu šperku. Ako šperky zmenili váš život?

Myslím si, že šperky zmenili celý môj život. Už keď sa do nich raz zaľúbite, tak je to láska na celý život. Rovnako ako u mňa. Bol to však veľký zlom v živote, pretože som sa venovala úplne inému povolaniu. Mám vyštudovanú úplne inú školu. Začalo to elektrotechnickou priemyslovkou. V tomto duchu som si otvorila aj moju prvú predajňu, pretože vždy som chcela mať niečo svoje a venovať sa individuálne ľuďom. Ponúknuť im niečo výnimočnejšie. Tak som si otvorila obchod s ozvučovacou technikou  AV Profi. Bol na Prievozskej ulici a chodilo ku mne veľmi veľa muzikantov a známych kapiel, ktorým sme na mieru vybudovávali, či už celé štúdio, alebo ozvučenie, mixážne pulty, mikrofóny a podobne. Toto trvalo až 11 rokov.

Bibiana Hallová: Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty
Zdroj foto: BH

Prišiel však zlom v živote, kedy sa ma manžel spýtal ´Máme priestor pod Michalskou bránou, nechcela by si si otvoriť niečo nové?´ Najskôr ma to prekvapilo, lebo vôbec som nad tým neuvažovala. Mala som zabehnutý obchod, tak preto ma táto jeho otázka šokovala. Potom som však nad tým rozmýšľala. Staré mesto je vzácne pre turistov v tom, že môžu si odtiaľ odniesť niečo, čo im bude pripomínať spomienku na naše Slovensko a našu krásnu Bratislavu. Dostala som nápad ponúknuť v tomto obchodíku ručne robené šperky od našich šikovných šperkárov. Tak by si mohol turista zo Slovenska odniesť krásnu spomienku v podobe šperku. Veľmi ma to motivovalo a inšpirovalo.

Strednú školu som skončila v 43 rokoch, takže nikdy nie je neskoro začať odznova.

Nakoniec som sa rozhodla, že to skúsim. Začali sme budovať nové miesto, na ktorom som si dala záležať. Hneď som vedela, že moja značka sa bude volať STYLO Jewellery. Bol to však taký pokus, že uvidíme, ako to zapôsobí. V Starom meste sa mi to veľmi páčilo. Toto miesto má totiž výnimočnú atmosféru. Michalská ulica žila obchodíkmi. Tvorili sme komunitu väčšinou žien, ktoré mali na tejto ulici otvorené svoje predajne. Na moje prekvapenie mal tento obchod veľmi veľký úspech. Zo začiatku som ani nestíhala dopĺňať šperky.

Bibiana Hallová
Zdroj foto: STYLO by Bibiana Hallova

Prešlo pár mesiacov a zrazu to prišlo. Šperk ma oslovil natoľko, že som sa mu začala venovať viac. Začala som navštevovať workshopy zamerané na výrobu šperkov. Uvedomila som si, že to mi nestačí. Nastúpila som do SOŠT na Vranovskej v Bratislave a chodila som do školy s mladými študentmi. Teóriu som mala individuálne, ale čo sa týka dielní, tak to som s tými mladými nasávala energiu.  Učila som sa vyrábať šperky od samého základu. Takto začala moja cesta, krôčik po krôčiku, veľmi pomaličky a precízne, aby si človek uvedomil to, čo tvorí.

Strednú školu som skončila v 43 rokoch, takže nikdy nie je neskoro a začala som sa úplne venovať šperku. Obchodík s ozvučovacou technikou som predala aj s mojim otcom, ktorého som tam mala (smiech). Táto jedna etapa môjho života skončila, i keď veľmi dobre na ňu spomínam, lebo to bol môj prvý biznis v živote a začala moja druhá cesta, ktorá bola ženská, krásna… začalo moje spoznávanie polodrahokamov, perál, striebra, pozláteného striebra, s ktorým pracujem.

Bibiana Hallová: Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty
Zdroj foto: STYLO by Bibiana Hallová

Kde najčastejšie nakupujete materiál?

Väčšinou mimo naše hranice. Slovensko je síce krásne, ale škála vhodných materiálov nie je až taká bohatá. Chcela som mať pestrosť a z každého rožka troška, aby som oslovila čo najviac ľudí. Skúsení šperkári mi poradili Miláno, kde bývajú veľké výstavy venované šperkárom. Môžete si tu nakupovať od perál, kameňov až po materiál, ktorý šperkári potrebujú. Škála je tu naozaj obrovská. Keď prídem do Milána, tak lietam v oblakoch, lebo moja myseľ je zahltená tou krásou (smiech). Polodrahokamy rôznych farieb, tvarov a už prichádzajú nápady, čo z nich vytvoriť. Niekedy si však myslím, že prečo mám len dve ruky, lebo nestíham všetko, čo by som chcela. Miláno je naozaj inšpiratívne. Odtiaľ si donesiem materiál a tak začína cesta šperku.

Bibiana Hallová: Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty
Zdroj foto: STYLO by Bibiana Hallová

Vždy vám príde do života niekto, kto vás inšpiruje a vnukne vám nápad.

Máte svoj obľúbený materiál alebo techniku, ktorú používate pri výrobe šperkov?

Záleží od obdobia človeka. Čo pritiahne moju pozornosť. Raz sú to perly, raz polodrahokamy a občas obidvoje. Rada pracujem aj so shell perlami. Niekedy dané techniky spájam. Nevytvorím šperk len z jedného materiálu, ale rada sa s ním vyhrám. Používam perly, polodrahokamy, rôzne komponenty, ako je striebro, pozlátené striebro, či už ružovým alebo žltým zlatom. Niekomu pasujú teplejšie odtiene a niekomu zase studenšie. V súčasnosti je trendy napríklad spomínané pozlátenie. Podľa mňa šperk môže byť prenádherný a nemusí stáť veľmi veľa peňazí. Touto cestou chcem ísť. Ja mám svoju vlastnú techniku, ktorú som si sama vytvorila. Napríklad používam drôt, navliekanie, ale vždy to kombinujem, aby na šperku bol vidieť môj rukopis. Teším sa, že ho ľudia spoznávajú. Veľmi ma pohladilo na duši, keď v jednom magazíne uvádzali, že slovenské šperky sú STYLO.

Čo radíte mladej generácii šperkárov a tým, ktorí sa v neskoršom veku rozhodnú zmeniť svoje povolanie?

Človek sa stále formuje a čím je starší, tým má aj viac skúseností. Vie viac poradiť, pretože si to odžil. Treba si však pestovať mladých, lebo málokto už teraz v tom remesle chce zostať. Som rada, keď príde ku mne mamina s dcérou a pýta si radu, ako začať. Radím im, nech začnú najskôr workshopom a až potom školou. Tak bude mladý človek vedieť, či ho toto remeslo naozaj osloví. Vie to nacítiť. Väčšinou ide o lásku na celý život, pretože keď už niečo vytvoríte a je to hmotné, môžete si to chytiť, vyskúšať, obliecť sa do toho šperku, potom si uvedomíte, či je to ten správny smer.

Myslím si, že človek sa formuje v každom svojom období života a je dobré stále sa vzdelávať. Vždy vám príde do života niekto, kto vás inšpiruje a vnukne vám nápad. Ak vás to zaujme, treba za tým ísť.

Bibiana Hallová: Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty
Zdroj foto: STYLO by Bibiana Hallová

Aké ročníky u vás najčastejšie nakupujú?

Mám radosť z toho, že u mňa sa nájdu všetky generácie. Nielen mama a babka, ale aj dcéra a vnúčatá. Môj šperk sa tak dedí z generácie na generáciu. Veľmi ma teší, že po mne tu zostane niečo krásne a na celý život. Taký rodinný šperk.

Okrem tvorby sa tiež starám o šperky, ktoré sú aj od iných tvorcov. Redizajnujem ich. A toto málokto robí. Viem dať šperku, ktorý je po babičke, prababičke, nový dizajn. Navrhnem niečo, čo predstavuje kúsok daného dedičstva a kúsok zo mňa.

Každý človek je totiž jedinečný a má v sebe kus niečoho, čo vás môže obohatiť, preto ľudí rada počúvam.

Aké sú teraz trendy, čo sa týka šperkov?

Na trendy vplýva dosť napríklad farba roka. Ja si však každý šperk skôr nacítim podľa človeka. Môj showroom je o tom, aby tu niekto, kto sem príde, zažil zážitok. Je to kráľovstvo šperkov, ktoré očarí. Málokto čaká také množstvo. Keď sem prídete, môžete si šperky popozerať, vyskúšať. A o to ide. Niekomu ten daný klenot sadne na mieru, padne do oka. Tak vzniká láska na celý život (smiech).  Radím však vyskúšať ďalšie, aby sa buď v tom utvrdil, alebo potom sú tí nerozhodní, pre ktorých tvorím osobitne.

Vaša tvorba je silne zameraná na individualitu a originalitu. Ako pristupujete k procesu tvorby šperku na mieru pre konkrétnu osobu?

Rada sa s ľuďmi rozprávam a tak ich lepšie spoznávam. To mi pomáha vytvoriť pre nich šperk, ktorý ich bude vyjadrovať. Každý človek je totiž jedinečný a má v sebe kus niečoho, čo vás môže obohatiť, preto ľudí rada počúvam. V tejto povrchnej dobe ma mrzí, že niektorí z nás sú povrchní a nepočúvajú iných. Pretože to je veľmi dôležité – počúvať, čo druhý človek rozpráva. Nieže to len preletí vašimi ušami a ani si to nepamätáte.

Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty, takže odovzdávam konkrétnemu človeku kus zo mňa. Nech si uvedomí, že som venovala maximum, čo som mohla zo seba dostať a urobila som to najlepšie, ako som len vedela. Šperk je finálny produkt a preto verím, že ho bude ten daný človek nosiť. Ja ho doň oblečiem a potom sa teším z odoziev. Napríklad mi veľakrát hovoria ženy, ktoré robia v biznise s mužmi, že šperk im dodáva sebavedomie a dôveru v seba. Stačilo, keď si ho len chytili (smiech). Ako keby ste splynuli s tým šperkom. Cítite jeho energiu. Každý kameň je totiž z prírody a prešiel si svojou cestou. Vznikal milióny rokov. Uzrel svetlo sveta, pretože ho museli vydolovať. Museli ho vybrúsiť. Až potom vlastne prišiel do toho finálu, ako ho nakupujem.

Žena, ktorá nosí šperk, dáva o sebe vedieť, že je výnimočná.

Ja mu potom dávam jedinečnú podobu šperku. Ťažko sa o tom takto hovorí, treba si to prísť zažiť do showroomu, lebo iné je, keď si šperk môžete na sebe pohladiť a vyskúšať, ako keď sa o tom len rozprávame. Budem preto veľmi rada, keď niekoho táto téma osloví a navštívi môj showroom, lebo tu mu môžem ukázať už tú konečnú krásu. To, čo vzniklo v mojich rukách a to, čo okúzľuje nás ženy.

Prečo by ženy mali nosiť šperky?

Každá žena, ktorá nosí šperk, dáva o sebe vedieť, že je jedinečná. Vie sa inač prezentovať. Myslím si, že žena, keď má šperk, upúta úplne inak ako keď nie je doladená. Podľa mňa je iné oblečenie a celkové zladenie doplnkov, no šperk je čerešničkou na torte. To si každý zapamätá. Hovorím to úprimne, pretože za tie roky už viem, že to má veľkú silu. Očarí to nielen ženy, ale tiež mužov. Takže treba na to dbať, aby sa žena vedela okrášliť a šperk celkovo zladiť so svojim outfitom.

Mali by sme si uvedomiť, že žijeme len raz a je nutné na sebe naozaj pracovať. Myslím si, že každý ocení, keď spríjemníte pohľad niekomu. Ženy sa často vyhovárajú, že nemajú čas, no deň má 24 hodín a keď si ho správne rozdelíte, tak viete, koľko vám zrazu zostane času na vás? Mali by ste totiž na seba myslieť viac. Každá žena musí na seba myslieť. Ja viem, že každá máme toho veľmi veľa. Deti, rodina, práca… Viem, že je toho zo všetkých strán veľmi veľa, ale treba si nájsť aspoň chvíľku pre seba na to svoje. Hovorím to z vlastnej skúsenosti. Žime preto svoj život naplno a venujme sa každému okamihu.

Bibiana Hallová: Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty
Zdroj foto: STYLO by Bibiana Hallová

Ako dlho trvá, kým z kameňa či perly vznikne nádherný šperk?

Ja to mám tak. Každý šperk vznikol z toho, že som sa mu venovala. Sú za ním dlhé hodiny práce. Niekedy je to aj do rána, pretože mám inšpiráciu. Niekedy nevnímam čas. Pracujem, kedy mám tvorivosť. Niekedy tvorím úplne každý deň. Niekedy tie kamienky len pohladím. Pohrám sa s nimi. Pochytám šnúry perál a vravím si, že ty ešte musíš počkať, pretože musí prísť tá pravá inšpirácia. Lebo ten kameň či perla si nezaslúžia, aby som s nimi robila nasilu. Niektoré kúsky mám uchované roky, kým sa k nim vrátim. Tým, že som vytvorila už tisíce šperkov, robím si svoju archiváciu a fotím si ich. Občas si v nej listujem a vraciam sa k tomu, čo som vytvorila. Každý šperk je jedinečný, takže ťažko odhadnúť čas, ktorý pri ňom strávim.

Predtým ste mali predajňu pod Michalskou bránou, teraz fungujete vo forme showroomu na Zámockej. Je v tom rozdiel?

Predajňu pod Michalskou bránou som mala 14 a pol roka. Veľa ľudí, keď som odišla z mesta, to nezaregistrovalo. Predsa len si šperky nekupujete každý deň. Niekto nepríde rok, dva a potom zrazu prišiel a zistil, že tam ten obchodík už nie je. Takže som sa stratila z jeho dohľadu. Niektorí si mysleli, že moja cesta skončila, ale nebolo to tak. Situácia ma prinútila, že som musela vymyslieť niečo nové. Nadchlo ma, že by som mohla vytvoriť showroom, kde by som sa mohla individuálne venovať mojim klientkam.  Nastala zmena a nevedela som, ako zafunguje.

Moje šperky sú v tom iné, že každý je originál. Vytvorím ho iba raz.

Aj to chvíľku trvalo, ale zvykli si. Vlastne z Michalskej som sa hneď sťahovala na Zámockú, kde som dodnes a šperkom sa venujem devätnásty rok. Ľudia si museli zvyknúť, lebo je to celkom iné. Teraz to funguje na báze, že sa objednajú a ja sa časovo prispôsobím. Vtedy sa im venujem naplno. Na Zámockej ulici som už piaty rok. Pomohla aj sila internetu, kde zistili, že moja značka stále existuje. A že kreativita vo mne stále rastie.

Je to taká cesta, na ktorej mi pomáha rodina. Je pre mňa silným pilierom. Každý, kto podniká, vie, že je to náročné a potrebuje mať zázemie. Tým, že si vlastne robím úplne všetko sama od nákupu, návrhu, vytvorenia šperku, komunikácie s klientkami až po rôzne prezentácie. U mňa môžete zažiť taký babinec na rôzne témy, kde spolu vymýšľame, zabávame sa. Vznikajú tu nové priateľstvá. Môj showroom  prenajímam na rôzne workshopy a dá sa tu všeličo zažiť. Mala som tu už veľa známych osobností ako napríklad Lýdku Eckhardt, Katku Vavrovú, veľa stylistiek, návrhárok a mnoho ďalších. Svojim nositeľkám šperkov sa snažím ponúknuť svoju tvorbu zážitkovou formou.

Bibiana Hallová: Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty
Zdroj foto: STYLO by Bibiana Hallová

Môžete prezradiť, ktoré známe osobnosti nosia vaše šperky?

Sú to napríklad Zdenka Studenková, Milka Vášáryová, Oľga Belešová, Lýdka Eckhardt, ktorá sa šperkuje celú etapu môjho života. Postupne sme sa stali priateľky a zdobím aj nositeľky jej jedinečných modelov, takže tých je veľmi veľa. Lydke pripravujem šperky aj na módne prehliadky či pre ňu osobne, čo ma veľmi teší. Veľkú základňu nositeliek mám medzi doktorkami. Ten šperk je predsa len individualita, takže každý chce mať také svoje niečo jedinečné. Moje šperky sú v tom iné, že každý je originál. Vytvorím ho iba raz.

Aj babky majú svoje sny. 

Ako konkrétne vás podporuje vaša rodina?

Manžel mi pomáha na cestách na výstavy, aby som to všetko zvládla. Je to taký môj bodyguard (smiech). Tiež keď niečo potrebujem v mojom showroome vylepšiť, vykrášliť… Mne veľmi blízka osoba je moja dcéra, ktorú mám veľmi rada. Je mojou tvárou, ambasádorkou mojej značky. Na nej fotím moje šperky. Pomáha mi zeditovať moje fotografie, videá, pridáva to na e-shop a robí mi návrhy šperkov. Nachádzam v nej to prepojenie mladej mysle a kreatívnej duše, pretože aj ona je kreatívny umelec. Vyštudovala muzikálové konzervatórium a po skončení školy začala vlastnú tvorbu. Skladá si svoje pesničky, svoju hudbu. Chcela by mať svoju skupinu, ale dnes je to ťažké. Väčšinou vystupuje s gitaristom. Podporujeme sa navzájom. Keď ona má koncert, lákam naň svoje zákazníčky (smiech) a ona je veľkou pomocou pre mňa.

Bibiana Hallová: Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty
Zdroj foto: STYLO by Bibiana Hallová

Mama mi zase pomáhala najmä, keď som bola na Michalskej ulici. Počas celého toho obdobia, čo je viac ako 14 rokov, mi bola pravou rukou. Tešila som sa, lebo ja som musela tvoriť a mama sa zase vedela s láskou venovať zákazníkom. Dievčatá ju milovali. Veľmi rada poradila pri výbere šperku. Je v tomto tak výnimočná a na toto priam stvorená. Tvorili sme tím. Manžel zastrešoval technické veci, ja tvorivá, mama vedela ponúknuť šperk.

Dnes som už aj ja babičkou a chcem povedať, že aj babky majú svoje sny. Moji vnúčikovia, Matúš a Dávid, sú na mojej ceste tiež veľmi dôležité osoby. Môžem im odovzdávať to, na čo som pri svojich deťoch nemala čas. Podporujem ich a chcem v nich rozvíjať individualitu. Matúško mi dokonca pomáha pri vytváraní náramkov.

Veľkým mojim podporovateľom je i môj syn. Je to usmievavý človek, ktorý má v sebe lásku k ľuďom. Vždy je plný pozitívnej energie, ktorú rád odovzdá aj iným ľuďom. My sme družná rodina. Veľmi si vážim, že napriek pracovným povinnostiam si vieme každý z nás nájsť spoločný čas.

Bibiana Hallová: Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty
Zdroj foto: STYLO by Bibiana Hallová

Čo vás pri vašej tvorbe najviac inšpiruje?

Inšpirujú ma ľudia. Každého mám veľmi rada. Rada ho obzerám, čo má kto oblečené, ako to má dozdobené. A hlavne ten šperk. Dosť som niekedy smutná, keď prídem na veľmi nóbl akciu a mnoho žien nemá šperk. Neviem prečo, ale málo žien sa zdobí šperkom. Chcela by som preto ženy povzbudiť, nech skúšajú, čo to spraví, keď si dajú šperk. Všimla som si, že  originálny šperk vytláča bižutéria, ktorá je síce krásna, ale zase vydrží veľmi krátko. Pri nej sa nepoužívajú drahé kovy, takže dosť rýchlo to zájde. No aj o šperky sa treba starať, lebo si ich dávame na pokožku, potíme sa, používame mejkap, parfumy. To všetko na ne vplýva.

Ako napríklad sa o ne starať?

Najlepšia cesta je doniesť ich mne, ale už keď si chcete očistiť perly či polodrahokamy doma, zoberte bavlnenú handričku, ktorú mierne navlhčíte a šperky ňou poutierajte pekne po celom obvode. Niektoré polodrahokamy sa dajú umyť pod tečúcou vodou. Záleží od spracovania. Perly však nie a pritom vznikli vo vode. Treba im venovať individuálnu opateru. Myslím si, že toto treba radšej nechať na profesionálov.

Bibiana Hallová: Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty
Zdroj foto: STYLO by Bibiana Hallová

Ako sa podľa vás bude vaša značka STYLO JEWELLERY vyvíjať do budúcna? Máte nejakú výzvu, nesplnený sen?

Veľmi si prajem, aby mi vesmír dával veľa inšpirácie, lebo ešte sa nestalo, že by som nemala nápad. Niekedy si ho nakreslím, niekedy je to len v hlave. Prajem si, aby som mala stále veľa síl a energie. Teraz máme rozpracovanú kolekciu, ktorú vymyslela moja dcéra. Ide o kolekciu Mamy a dcéry. To znamená, že robíme šperky, ktoré sú síce takmer rovnaké, ale majú buď inú veľkosť, či iný detail pre dcéru a iný pre mamu. Takže teraz pracujem na tejto kolekcii. Do konca novembra by mohla byť na svete. Myslím si, že toto je krásny vianočný darček a nielen pre mamy a dcéry. Mnoho mužov ma osloví kvôli darčeku pre jeho ženu, priateľku, dcéru či mamu. Viem im poradiť, keďže poznám už tieto dámy a viem, čo sa im páči a čo im rozžiari oči.

Vždy mám zimomriavky, keď vidím ženy v mojich šperkoch.

V poslednej dobe som tiež veľa cestovala mimo Slovensko a nabádali ma tam, aby som si otvorila aj v iných krajinách obchodíky. Takže možno do budúcna budem o tom rozmýšľať. Tiež si prajem, aby ma oslovilo viac hotelov či wellness zariadení, kde by som mohla ponúkať svoje šperky. Z vlastnej skúsenosti totiž viem, že ženy si veľmi rady odnesú pekný darček z hotela, ktorý budú mať navždy a ktorý im bude navždy pripomínať chvíle oddychu. Moje šperky nájdete napríklad v hoteli Kaskády, kde sa tešia obľube. Prajem si preto, aby aj iné mestá zistili, že existujem a moja značka sa viac rozšírila.

Bibiana Hallová: Keď tvorím šperk, dávam mu kúsok môjho života a mojej cesty
Zdroj foto: STYLO by Bibiana Hallová

Uvidíme, čo mi život prinesie, ale verím, že ešte veľa toho krásneho vytvorím a veľa žien okrášlim, oblečiem do šperku, lebo baví ma robiť ženy krásne a jedinečné. To je niečo, čo pohladí moju umeleckú dušičku a vždy mám zimomriavky, keď vidím ženy v mojich šperkoch. Potom si poviem, wau, toto stojí za to, aby som ešte dlho tvorila. Aby prišlo do môjho showroomu mnoho žien, ktoré túžia po zmene a možno im dám malú motiváciu, že netreba sa vzdávať, ale veriť svojim cieľom a svojim snom. Netreba ich len snívať, ale treba ich aj skúšať, lebo život je krátky. Pokiaľ neskúsite, neviete, či to bolo to pravé, alebo nebolo. Ja som tiež nevedela, do čoho idem a vyplatilo sa. Určite treba bojovať za svoj vysnívaný cieľ. Život je len jeden a preto ho žime.

Reklama na magazín Vintage District